Ekonomia w naszym życiu

Wielu z nas nie rozumie na czym polega ekonomia, kompletnie nie rozumie branżowego słownictwa i nie ma pojęcia o czym mówią w serwisach ekonomicznych oraz w programach poświęconych finansom światowym.

Ekonomia na światowym poziomie zwłaszcza od niedawna, odkąd nastąpił kryzys, stała się tematem większości rozmów, debat, spotkań polityków. Choć jak się bliżej przyjrzeć, zawsze rozpalała ona ludzi i zawsze była ważnym tematem rozmów. To pojęcie – ekonomia – narodziło się już w starożytności, a później zawsze tematyka ekonomiczna powracała. Często świat po wojnach, zarówno tych światowych, jak i mniejszych trzeba było porządkować, również pod kątem ekonomicznym. Międzynarodowa pomoc, między narodowe inwestycje, pożyczki, dofinansowania i wspólne projekty, dyskusja o walutach i budżetach, wszystko to ekonomia.

Wydawać by się mogło, że wszyscy się na tym znają, bowiem pieniądze to temat nam bliski już od dzieciństwa. Niestety naprawdę dobrych ekspertów, ludzi, którzy naprawdę się na ekonomii znają jest niewielu. Tylko nieliczni są w stanie zmierzyć się z finansami na naprawdę wysokim poziomie i tylko niektórzy potrafią unieść tak dużą odpowiedzialność. Bo wielkie pieniądze to także wielkie ryzyko.

Przejawy ekonomii w życiu.

Ekonomia, która kiedyś, w starożytności, odnosiła się tylko do zarządzania swoim własnym gospodarstwem domowym, dysponowaniem tylko własnymi dobrami, dziś dotyczy wszystkiego. Okazuje się, że ekonomiści potrzebni są wszędzie. Dobre zarządzanie szpitalem czy szkołą także jest ważne. W takich placówkach, jak i w swojej własnej firmie trzeba być takim małym ministrem finansów, bowiem okazuje się, że odpowiednie decyzje budżetowe mogą taką placówkę utrzymać przy życiu i sprawić, że będzie ona długo i dobrze funkcjonować, zaś złe decyzje mogą ją pogrążyć na zawsze.

Dlatego warto podjąć studia ekonomiczne, nawet kiedy już jedne się wcześniej skończyło. Ekonomia, jako kierunek studiów, z pewnością bardzo nam się przyda. Taka wiedza jest potrzebna w każdej pracy i w każdej dziedzinie życia oraz na każdym jego etapie. Już w dzieciństwie uczymy się czym jest ekonomia, kiedy dostajemy pieniądze z reszty lub własne kieszonkowe. Od najmłodszych lat musimy podejmować decyzje na co wydać, a na co nie, co jest ważniejsze, a co można sobie odpuścić. Czasem pożyczamy pieniądze, uczymy się czym jest procent i jak je odpowiednio inwestować, kiedy wpłacamy na książeczkę oszczędnościową. Okazuje się, że ekonomia towarzyszy nam przez całe życie, i nie jest ona domeną tylko ekonomistów.